Непознатият, забравеният или забраненият шедьовър на Марио Пузо? Възможен ли е подобен абсурд? Изглежда в нашия свят всичко е възможно. Романът е публикуван през 1967 г., но в следващите 41 години никой не споменава и дума за него — до есента на 2008 г., когато е обявен за литературна сензация. През 1967 г. Студената война все още е в разгара си, а това означава — или си с нас, или си против нас. Да, но Марио Пузо показва, че методите, с които действат ЦРУ и Гестапо, са едни и същи. Че ЦРУ съзнателно прикрива видни политици от Западна Германия, свързани с режима на Хитлер. Наистина неудобна тема.
Майкъл Рогън е математически гений и създава шифрите, използвани от американската армия през Втората световна война. После е изпратен на секретна мисия във франция, но групата му е разкрита. Текат последните месеци на войната. Седем гестаповци се гаврят с него. Жена му, която е бременна, също е измъчвана и умира. Часове преди Съюзниците да освободят Берлин, той е разстрелян, но оцелява по чудо. Десет години по-късно, вече натрупал милиони от компютърните технологии, които разработва за Пентагона, Майкъл се завръща в Европа, за да издири убийците си.
Марио Пузо — този „мълчалив особняк“ според думите на Норман Мейлър, е сред малцината писатели на XX век, успели да създадат истински художествени митове. Част от героите му отдавна са прескочили условните граници на литературата и са се превърнали в нарицателни образи, сякаш не са измислени от автора, а са взети от реалния живот.
Isais про Сергей Николаевич Тимофеев
07 05
Потрясающий воображение пример того, сколь много для общей пользы может сделать человек, имея голову на плечах, трудолюбие и хороший инструментарий.
decim про Рис: Наблюдатель [litres] (Современная проза)
07 05
Продвинутый британский дамский роман, несколько затянутый. Провокаций тут не шибко, ради качественной провокации читайте "Homo Фабер". Если считать за провокацию постоянные косячки(в переводе названные самокрутками, что поначалу ……… Оценка: неплохо